E körben fő tevékenységeink: oktatási segédanyagok és más tárgyi feltételek biztosítása, egyetemi oktatók munkájának segítése, vendégoktatói programok, tanulmányutak szervezése, egyetemi hallgatók és oktatók egyéni kutatómunkájának segítése, ösztöndíjak továbbítása. Számítógépes infrastruktúráját felhasználva bejegyzése óta művészettörténeti szemináriumok és előadások színhelye Alapítványunk Nyomda u. 12. szám alatti székhelye. Műemlék-kutatási, történeti forráskiadási és inventarizációs programjaink a hallgatók számára évente hasznos szakmai gyakorlati valamint kutatási programokban való részvételi lehetőséget jelentenek.

Tanulmányutak szervezése és támogatása
      Alapítványunk infrastrukturájának használatával és pénzügyi lebonyolítói közreműködésével 2001-ben és 2002-ben egy 2 egyetemi oktatóból és 8 hallgatóból álló csoport firenzei egyhetes workshopon és az azt követő egyhetes olaszországi tanulmányúton való részvétele vált lehetővé.

     Florentine Renaissance Painting in the Museums of Central Europe (1300-1500)
     A 2001. febr. 12-26. közötti rendezvény témája "Florentine Renaissance Painting in the Museums of Central Europe (1300-1500)", szervezője pedig a firenzei székhelyű Fondazione Romualdo del Bianco. Az Alapítvány által évente több alkalommal szervezett művészettörténeti, építészettörténeti, műemléki, zenei témájú nemzetközi konferenciák fő célkitűzése a különböző kultúrák lappangó értékeinek feltérképezése és a rokon szakokon tanuló hallgatók és egyetemi oktatók közötti kapcsolatok kialakításának elősegítése mellett az itáliai kultúra Európa más régióinak művelődési életére gyakorolt hatásainak a kutatása és népszerűsítése.A konferencián a hallgatók romániai és magyarországi gyűjtemények itáliai festményeiről, valamint erdélyi templomok falképeinek reneszánsz stíluselemeiről tartottak előadást, közben pedig Firenze művészeti emlékeit nézhették meg. A konferenciát követő hetet Pisa, Lucca, Siena, Mantova, Pádua, Velence és Bécs múzeumainak és műemlékeinek meglátogatására használták fel.

     Renaissance villas in Central Europe
     A firenzei székhelyű Fondazione Romualdo del Bianco 2002. február 3-10. között horvát, magyar, szlovák és román építészmérnök- és művészettörténet szakos hallgatók részvételével szervezte meg a közép-európai reneszánsz villaépítészet tematikájú konferenciáját, melynek során a résztvevők országuk XV-XVI. századi villaépítészetéről és ezen műfaj formavilágának firenzei és tágabb itáliai kapcsolatairól mutattak be előadásokat. Mivel a konferencia témáját képező villa műfaja a jellegzetes erdélyi társadalmi és gazdasági viszonyok miatt a vajdaság, majd fejedelemség területén nem honosodott meg, előadásainkban az itáliai reneszánsz formanyelv erdélyi példáinak bemutatására helyeztük a hangsúlyt. Az első előadásban az erdélyi reneszánsz építészet kezdeteiről szóltunk, kiemelve ennek firenzei formai előzményeit, valamint az új építészeti nyelv megjelenését támogató mecénások fontos szerepét, akik közül többen itáliai tanulmányaik idején kerültek kapcsolatba a reneszánsz építészettel (pl. Lázói János gyulafehérvári kanonok, vagy Wolphard Adorján kolozsvári plébános esete). Második előadásunk témája a műfajában reneszánsz villa és kastély közé sorolható gyalui reneszánsz épületről szólt. Az erdélyi püspökök ma csupán töredékeiben ismert XVI. század eleji épülete, a fennmaradt architekturális tagozatok és figurális faragványok alapján a budai királyi műhellyel mutat szoros kapcsolatot.
     A firenzei konferencia után csoportunk programját egy hetes római tanulmányúttal folytatta, ahol a római építészet meghatározó emlékei mellett a fontosabb gyűjteményeket is meglátogatta.

     Kelet-szlovákiai és dél-lengyelországi tanulmányút

     A BBTE művészettörténet szakos hallgatói részézére szervezett tanulmányút jó lehetőséget jelentett az erdélyihez hasonló kelet-szlovákiai és dél-lengyelországi művészeti emlékek megismerésére, mely ismereteket remélhetőleg a jövőben is hasznosíthatnak a szakvizsgadolgozatukhoz kapcsolódó kutatásaik során.
A tanulmányút programja a meglátogatott műemlékekkel és gyűjteményekkel:
- augusztus 16: Nyírbátori református templom, sárospataki Rákóczi-vár
- augusztus 17: kassai városnézés (Fő tér, Szent Erzsébet, domonkos, jezsuita és ferences templomok) Várostörténeti Múzeum (volt Miklós-börtön), Rodostó-ház, Kelet-Szlovákiai Múzeum
- augusztus 18: Eperjes (plébániatemplom, evangélikus templom, ferences templom, Krajske Múzeum), Bártfa (plébániatemplom és városháza)
- augusztus 19: Lőcse (plébániatemplom, ferences kolostor, városháza, Thurzó-ház), Csütörtökhely (Szapolyai-kápolna és plébániatemplom), Szepeshely (káptalani templom és káptalani város) Szepesvár,
- augusztus 20: Frics (Bertóthy-kastély), Zsegra, Szepesszombat, Késmárk (Thököly-vár, plébániatemplom, evangélikus templom)
- augusztus 21: Krakkó (Wawel: királyi palota és székesegyház, Mária-templom, Czartoryski-gyűjtemény stb.)
- augusztus 22: Krakkó
- augusztus 23: Tarnow (székesegyház, Fő tér), Baranow (kastély) Sandomierz (Főtér és székesegyház, vár), Opatow (plébániatemplom), Wislica (plébániatemplom)
- augusztus 24: Krakkó - Kolozsvár
 Entz Géza Szakkollégium
     A 2004-től működő szakkollégiumunk létrejöttében 2 fontos tényező játszott szerepet: egyrészt az amúgy is zsúfolt egyetemi tanterv keretében nem láttuk megvalósíthatónak a diákok önálló tudományos kutatásának megszervezését és támogatását, másrészt pedig a korábban a Sapientia Alapítvány Kutatási Programok Intézetének keretében működő Történelem-Társadalomtudomány Szakkollégium ugyanazon évi megszűnésével az oda felvételt nyert hallgatóink a kutatásaik megvalósításához szükséges támogatás nélkül maradtak.
Szakkollégiumunk fő célkitűzése a hallgatók tudományos kutatásainak támogatása tutori rendszerben, a terepmunkáikhoz szükséges infrastruktúra és fogyóanyag-költségek előteremtésével.
A 2004-2005. egyetemi évben az Entz Géza Szakkollégiumba 6 egyetemi hallgató nyert felvételt az alábbi kutatási témákkal:
• Czégényi Katalin: Erdélyi magyar szecessziós könyvművészet
• Eke Zsuzsanna: A besztercei evangélikus templom középkori faberendezése
• Farkas Ilona: Az árokaljai Bethlen-kastély és park
• Horváth Iringó: Báró Wesselényi Kata textíliái
• Magyarósi Imola Piroska: Varga Nándor Lajos (1895-1978) grafikái
• Zakariás Ágota: A szocialista-realista festészet erdélyi magyar vonatkozásai
A szakkollégiumi program időszakában a hallgatók a kutatásaikhoz szükséges terepmunka elvégzése mellett lehetőséget kaptak a témáikhoz kapcsolódó szakmai konzultációkra. Terepmunkáikat a kollégium nyújtotta ösztöndíj-támogatás mellett a szakkollégium szervezését felvállaló Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány infrastrukturájával (fényképezőgép, számítógép használata, havi 50 oldal szakirodalom fénymásolása) támogatta.
A féléves szakkollégiumi program végén az abban résztvevő hallgatók egy dolgozatot vagy egy beszámolót adtak le. A szakkollégium rövid időtartama miatt kollégiumunk vezetősége úgy döntött, hogy azokban az esetekben, amelyekben a hallgató a kollégium előtti időszakban még nem foglalkozott témájával, elfogadunk egy kutatási beszámolót is.







Programok › Egyetemi háttérintézményi tevékenységek