Művészettörténet oktatás a BBTE-n


Több évtizedes szünet után az 1995-ös évtől indult újra a művészettörténeti képzés a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen, a Történelem-Filozófia Kar keretében kettős, történelem-művészettörténet alapképzés formájában. 2000-től az alapképzés az erdélyi reneszánsz és barokk művészetre fókuszáló magiszteri képzéssel egészült ki, ezzel párhuzamosan pedig több művészettörténész témavezetőnél indult a főként az erdélyi művészettel foglalkozó doktori program.
Az alapképzés során a művészettörténeti előadások és szemináriumok kronológiai sorrendben követik végig az egyetemes művészettörténet nagy stíluskorszakait és a romániai művészet fő periódusait, térnek ki a művészettörténet-írás, a kutatási módszertan, muzeológia specifikus kérdéseire, de mellette a speciális és választható tantárgyak keretében lehetőség adódik az alaposabb elmélyülésre egy-egy korszak művészetében. Az egyetemi tanrendben szereplő képzést magyarországi vendégtanárok meghívásával próbáljuk meg változatosabbá tenni.
Az egyetemi szintű alapképzés mellett vagy után azok, akik tanári képesítést óhajtanak szerezni pedagógiai szedmináriumot végezhetnek el, mely tanári képesítést nyújt számukra.
A tanterv alapján a második, negyedik és hatodik szemeszter végén a hallgatók három hetes, napi 6 órás szakmai gyakorlatot végeznek. Ennek keretében a hallgatók kolozsvári vagy a lakhelyükhöz közeli történeti és művészeti múzeumokban ismerkedhetnek a muzeológusi munka különböző aspektusaival, folyamatban levő műemlék-helyreálllítások során e folyamat elméleti és gyakorlati kérdéseibe nyerhetnek betekintést, vagy a tanszék és az azt támogató háttérintézmények által szervezett kutatási programokban és tanulmányutakon vehetnek részt. Utóbbiak közül a gyulafehérvári történeti múzeum kőtárának katalogizálását (1998), a székelyföldi települések épített örökségét számba vevő inventarizációs programot (1997-2002), szlovákiai és lengyelországi (2004) és szászföldi (Nagyszeben és Medgyes környéke, 2005) tanulmányutat emelhetjük ki.






Művészettörténet oktatás