Beszámoló az Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány 2001. évi tevékenységéről

1. Inventarizáció (Erdélyi magyar települések kulturális örökségének komplex vizsgálata program)
Az előző évek gyakorlatának megfelelően 2001-ben is folytattuk inventarizációs programunkat. Az év folyamán az erdővidéki és nyárád-menti felmérések térkép-, fotó- és építészeti felmérés anyagának átrajzolását, illetve digitalizálását végeztük el. A terepbejárások részeként júliusban egy 10 fős frissen végzett művészettörténészekből és művészettörténet szakos hallgatókból álló csoport Kézdivásárhely épített örökségét inventarizálta, majd augusztusban és novemberben a környék 18 településének adatlapos leltározásával folytattuk.

2. Művészettörténeti dokumentációs központ kialakítása
Művészettörténeti adattárunk ebben az évben kutatási programjaink fotó- és rajzi dokumentációs anyagával bővült (inventarizáció történeti és mai térképei, építészeti felmérései és fotóanyaga, az épületkutatások rajzi és fénykép-dokumentációi). A jövőben bővítését újabb pályázatok útján tervezzük.

3. A gyulafehérvári püspökség 1730-32-es vizitációs jegyzőkönyveinek kiadásra való előkészítése
A Nemzeti Kulturális Alapprogram Levéltári Szakkollégiumának levéltári források feltárására és kiadására kiírt pályázatán sikeresen pályáztunk a tavaly átírt kézirat szerkesztési, nyelvi lektori és nyomdai költségeinek fedezésére.

4. Épületkutatások

A NKÖM Nemzeti Örökség Programának határon túli épületkutatásokat támogató pályázatán elnyert finanszírozások felhasználásával májusban a helyreállítás előtt álló tövisi volt ferences kolostor falkutatását végezte el Alapítványunk. Ugyanezen program keretében ez év folyamán véglegesítettük a mikházi kolostortemplom falkutatási dokumentációját. Az Entz Géza Alapítvány által leadott pályázat tette lehetővé a gyergyószárhegyi Lázár-kastély régészeti kutatásának folytatását. Infrastruktúránkkal hozzájárultunk a kolozsvári Bocskai-ház építészettörténeti kutatásának elvégzéséhez.

5. A Berettyó-felvidéki református egyházközségek levéltári anyagaiból segédlet készítése
A Nemzeti Kulturális Alapprogram Levéltári Szakkollégiumának támogatásával a Berettyó-felvidék 9 egyházközségének a helyszínen valamint a zilahi Állami Levéltárban található levéltári anyagairól készítettünk az egyház- és helytörténeti kutatásokat segítő, mutatókkal kiegészített leltárt.

6. Könyvtárfejlesztés
A jelenleg majdnem 300 tételből álló könyvtárunkat folyó évben adományok és a Felsőoktatási Pályázatok Irodájának könyvtárpályázatán elnyert támogatás segítségével bővíthettük. E pályázat lehetővé tette/teszi az újabban megjelent szakirodalom fontosabb kiadványainak megszerzését.

7. Az egyetemi oktatás segítése
Az előző évekhez hasonlóan szervezetünk számítógépes infrastruktúráját felhasználva ebben az egyetemi évben is művészettörténeti szemináriumok és előadások színhelye volt Alapítványunk Bocskai téri székháza, inventarizációs programunk pedig lehetőséget teremtett a művészettörténet szakos hallgatók számára hasznos nyári gyakorlaton való részvételre, ahol gyakorlati ismeretekkel bővíthették tudásukat. A kolozsvári művészettörténeti oktatás körülményeinek javítása érdekében az EGMA felvállalta egy 10 fős egyetemi oktatókból és művészettörténet szakos hallgatókból álló csoport firenzei konferencián való részvételét támogató szponzorálások és pályázatok pénzügyi lebonyolítását. Alapítványunk az Apáczai Közalapítvány támogatásával júliusban és novemberben vendégtanár programot szervezett, melynek keretében Takács Imre, a budapesti Szépművészeti Múzeum tudományos titkára, a magyarországi román kor művészetéről tartott előadásokat.

 

Beszámoló az Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány 2002. évi tevékenységéről

1. Inventarizáció (Erdélyi magyar települések kulturális örökségének komplex vizsgálata program)
Az előző évek gyakorlatának megfelelően 2002-ben is folytattuk inventarizációs programunkat. Az év folyamán a nyárád-menti és alcsíki felmérések térkép-, fotó- és építészeti felmérés anyagának átrajzolását, illetve digitalizálását végeztük el. A terepbejárások részeként augusztusban egy 15 fős művészettörténet szakos hallgatókból álló csoport Kézdivásárhely környéki települések épített örökségét inventarizálta. A program keretében a nyár folyamán 50 nyárád-menti parasztház építészeti felmérése és 20 kézdiszéki település történeti fejlapja is elkészült. Alapítványunk munkatársa , Karácsony István elkezdte az erdővidéki inventarizáció eredményeinek bemutató CD-re való szerkesztését. Az elkészült 3 település anyagát decemberben a régió épített örökségét ismertető előadások kíséretében a budapesti Teleki László Alapítvány székhelyén mutattuk be.

2. Művészettörténeti dokumentációs központ kialakítása
Művészettörténeti adattárunk ebben az évben kutatási programjaink fotó- és rajzi dokumentációs anyaga (inventarizáció történeti és mai térképei, építészeti felmérései és fotóanyaga, az épületkutatások rajzi és fénykép-dokumentációi) mellett a Pro Professione Alapítvány támogatásával megvásárolt Giurgiu-hagyatékkal bővült. Az 545 kolozsvári térképszelvényt, 258 építészeti tervrajzot, 604 héliomásolatban fennmaradt felmérést, 144 pausz felmérési rajzot, 147 homlokzatrajzot, 3326 XIX. századi iratot és kb. 160 tekercs filmet, valamint üvegnegatívokat, feljegyzéseket tartalmazó hagyaték főként Kolozsvár és környéke topográfiájára vonatkozóan tartalmaz gazdag anyagot. Fentebbi Alapítványnak köszönhetően irattárunk Kelemen Lajos, számos művészet- és tudománytörténeti bejegyzést tartalmazó naplóinak fénymásolatával is gazdagodott.

3. Épületkutatások
A NKÖM Nemzeti Örökség Programának határon túli épületkutatásokat támogató pályázatán elnyert finanszírozások felhasználásával júniusban a helyreállítás előtt álló magyarpalatkai református templom falkutatását, júliusban a gyergyószentmiklósi 2 Szent Anna kápolna építészettörténeti kutatását végezte el Alapítványunk. Ugyanezen program keretében a mikházi kolostortemplom külső falfelületeinek restaurátori feltárásához és konzerválásához biztosítottunk keretet. Az Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány által leadott pályázat tette lehetővé a gyergyószárhegyi Lázár-kastély régészeti kutatásának folytatását, valamint a csíkcsobotfalvi római katolikus templom régészeti kutatásának megkezdését. Infrastruktúránkkal hozzájárultunk a marosillyei Bethlen-kastély építészettörténeti kutatásának elvégzéséhez, lebonyolítóként pedig a gyulafehérvári érseki palota és székesegyház felújítási munkálataihoz kapcsolódó régészeti kutatásokhoz.


4. A Berettyó-felvidéki református egyházközségek történeti adattárának elkészítése
A Nemzeti Kulturális Alapprogram Levéltári Szakkollégiumának támogatásával a Berettyó-felvidék 9 egyházközségének a helyszínen valamint a zilahi Állami Levéltárban található levéltári anyagai alapján Kósa Béla felügyeletével egy történészhallgatókból álló diákcsoport az egyház- és helytörténeti kutatásokat segítő adattárat állított össze.

5. Könyvtárfejlesztés
A 800 kötetet meghaladó könyvtárunkat ez évben pályázatok, vásárlás és adományok révén gyarapítottuk. Támogatóink közül kiemelkedik az Apáczai Közalapítvány, amelynek köszönhetően több mint 150 tételből álló frissen megjelent és antikváriumi szakkönyvet és folyóiratot szerezhettünk be.

6. Az egyetemi oktatás segítése
Az előző évekhez hasonlóan szervezetünk számítógépes infrastruktúráját felhasználva ebben az egyetemi évben is művészettörténeti szemináriumok és előadások színhelye volt Alapítványunk Bocskai téri székháza, inventarizációs programunk pedig lehetőséget teremtett a művészettörténet szakos hallgatók számára hasznos nyári gyakorlaton való részvételre, ahol gyakorlati ismeretekkel bővíthették tudásukat. A kolozsvári művészettörténeti oktatás körülményeinek javítása érdekében az EGMA idén is felvállalta egy 10 fős, egyetemi oktatókból és művészettörténet szakos hallgatókból álló csoport firenzei konferencián való részvételét támogató szponzorálások és pályázatok pénzügyi lebonyolítását. A magyar nyelvű kolozsvári művészettörténeti oktatás infrastruktúrájának javítását szolgálja az Apáczai Közalapítvány támogatásával vásárolt digitális fényképezőgépünk, amelyet oktatási segédanyagaink előállításához, kutatásaink és nyári gyakorlataink dokumentálásához hasznosíthatunk.

7. Könyvkiadás
A Nemzeti Kulturális Alapprogram Levéltári Szakkollégiumának támogatásával decemberben megjelent Alapítványunk első kiadványa, az Erdélyi művelődéstörténeti források sorozatot indító Erdélyi római katolikus egyházlátogatási jegyzőkönyvek és okmányok. I. 1727-1737.

Beszámoló az Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány 2004. évi tevékenységéről

1. Székhelyvásárlás
A 2004. év legjelentősebb, az Alapítvány működését hosszú távon meghatározó eredménye a Nyomda utca 12/1 szám alatti ingatlan megvásárlása volt. Az Apáczai Közalapítvány támogatásával a Max Weber Társadalomkutatásért Alapítvánnyal közösen hosszas egyeztetések után sikerült megvásárolni az 5 helyiségből álló alápincézett házrészt. Figyelembe véve a két szervezet igényeit, a külön-külön elnyert támogatások arányának megfelelően osztottuk fel az ingatlant: 11/20-ad része a Max Weber Társadalomkutatásért Alapítvány, míg 9/20-ad része Alapítványunk tulajdonába jutott. Az április végi beköltözést fentebbi támogatásból fedezett felújítás előzte meg, a könyvtár elhelyezésére és a Giurgiu-hagyaték szakszerű tárolására új szekrényeket vásároltunk.
A megvásárolt ingatlan pincéjének felújításával, tetőterének beépítésével további hasznos felületeket nyerhetünk, ezért ennek támogatására januárban közös pályázatot nyújtottunk be az Apáczai Közalapítványhoz.

2. A Kolozsvári Egyetemi Intézet megalakulása
A kolozsvári állami magyar nyelvű felsőoktatás, jelesen a Babes-Bolyai Tudományegyetem egyes szakjai mellett működő háttérintézmények szövetségeként 2004 január 20-án, több egyeztetést követően megalakult a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézetet (KMEI). Alapítói a biológusok Apáthy István Egyesülete, a szociológusok Max Weber Társadalomkutatásért Alapítványa, a Kriza János Néprajzi Társaság, az Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány, a POLITEIA Magyar Politikatudományi Társaság, a Farkas Gyula Egyesülete a Matematikáért és az Informatikáért, a filológusok Láthatatlan Kollégiuma, a Pro Philosophia Alapítvány és a régészek Pósta Béla Egyesülete.

3. Inventarizáció (Erdélyi magyar települések kulturális örökségének vizsgálata program)

Az előző évek gyakorlatának megfelelően 2004-ben is folytattuk inventarizációs programunkat. Az év folyamán az alcsíki és Kézdivásárhely környéki felmérések térkép-, fotó- és építészeti felmérés anyagának átrajzolását, illetve digitalizálását folytattuk. A program keretében a nyár folyamán 10 alcsíki parasztház építészeti felmérése és 10 kézdiszéki település történeti fejlapja is elkészült. Alapítványunk munkatársa , Karácsony István bővítette az erdővidéki inventarizáció eredményeit bemutató CD anyagát.

4. Művészettörténeti dokumentációs központ kialakítása
Művészettörténeti adattárunk ebben az évben kutatási programjaink fotó- és rajzi dokumentációs anyagával (inventarizáció történeti és mai térképei, építészeti felmérései és fotóanyaga, az épületkutatások rajzi és fénykép-dokumentációi) bővült.

5. Épületkutatások
A NKÖM Nemzeti Örökség Programának határon túli épületkutatásokat támogató pályázatán elnyert finanszírozások felhasználásával júniusban a bolyai kastély falkép- és építészettörténeti kutatását végezte el Alapítványunk. Az általunk leadott pályázat tette lehetővé a gyergyószárhegyi Lázár-kastély, valamint a csíkcsobotfalvi római katolikus templom régészeti kutatásának folytatását, pénzügyi lebonyolítóként pedig a gyulafehérvári érseki palota és székesegyház felújítási munkálataihoz kapcsolódó régészeti és művészettörténeti kutatások feldolgozásához járultunk hozzá.

6. Könyvtárfejlesztés
Az 1300 kötetet meghaladó könyvtárunkat ez évben pályázatok, vásárlás és adományok révén gyarapítottuk. Támogatóink közül kiemelkedik az Apáczai Közalapítvány, amelynek köszönhetően több mint 350 tételnyi frissen megjelent kiadványt, antikváriumi szakkönyvet és folyóiratot szerezhettünk be. Emellett a magyarországi intézményekkel kialakított kiadványcsere révén bővült számottevően könyvtárunk. Partnereink közül 2004-ben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Szépművészeti Múzeum utóbbi években megjelent kiadványait adományozta, a Magyar Nemzeti Galériával és a Magyar Nemzeti Múzeummal hasonló kapcsolat kialakítása van folyamatban.
A könyvtár állományának védelmében, és a hatékonyabb működés érdekében szükségessé vált a korábbi kölcsönző rendszer korlátozása és a helyben való olvasás körülményeinek megteremtése, ezért könyvtárunkat december közepétől Horváth Iringó szakkollégista segítségével napi 6 órás nyitvatartással működtetjük.

7. Az egyetemi oktatás segítése
Infrastruktúra
Az előző évekhez hasonlóan szervezetünk számítógépes infrastruktúráját felhasználva ebben az egyetemi évben is művészettörténeti szemináriumok és előadások színhelye volt Alapítványunk Bocskai téri, majd Nyomda utcai székháza. A magyar nyelvű kolozsvári művészettörténeti oktatás infrastruktúrájának javítását szolgálja az Apáczai Közalapítvány támogatásával vásárolt performens Pentium IV-es számítógépünk és a Canon iR1600 A3-as fénymásoló, amelyet az oktatásban használt könyvészet sokszorosításához, könyvtári használatra és az Alapítvány keretében folyó kutatások szükségletére hasznosíthatunk.
Tanulmányutak
Szintén az Apáczai Közalapítványtól elnyert pályázat tette lehetővé a folyó év augusztus 16-24 között a kolozsvári BBTE művészettörténet szakos hallgatói részére kelet-szlovákiai és dél-lengyelországi tanulmányút szervezését. Az év utolsó hónapjaiban egy 6 fős művészettörténet szakos diákcsoport 5 napos bécsi tanulmányútját a szponzorálási támogatások fogadásával segítettük.
Vendégtanári program
A Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet nevében leadott pályázatunk 4 magyarországi vendégtanár meghívását teszi lehetővé.
Entz Géza Szakkollégium
A Sapientia Alapítvány Kutatási Programok Intézetének keretében működő társadalomtudományi szakkollégium megszűnte új szakkollégium létrehozását tette szükségessé, melynek célja a jó tanulmányi eredményekkel rendelkező művészettörténet szakos hallgatók számára tutorok bevonásával, infrastruktúra és ösztöndíj biztosításával lehetőséget teremteni önálló kutatások végzésére. A decemberben megren•dezett felvételin 6 hallgató nyert felvételt.

8. Örökségvédelmi programok
Debreczeni László vázlatkönyveinek digitalizálása
Örökségvédelmi továbbképző lelkészek és plébánosok részére

9. Könyvkiadás
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának határontúli könyvkiadást támogató programjának támogatásával megjelent a marosillyei Veres bástya műemléki felújításához készített művészettörténeti tanulmányt és falkutatási jelentést tartalmazó A marosillyei Veres bástya c. kötetünk, az Erdélyi Művelődéstörténeti Források sorozat II. köteteként. A Nemzeti Kulturális Alapprogram Iparművészeti Szakkollégiumának pályázatán a Csík-, Gyergyó és Udvarhelyszék kályhaművessége a XVIII. századig kötet kiadására kaptunk támogatást, a megjelenés 2005. közepére várható.

Beszámoló az Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány
2005. évi tevékenységéről

1. Kutatási programok
• Inventarizáció (Erdélyi magyar települések épített örökségének vizsgálata program)
Programunk keretében a korábbi években bejárt kézdiszéki településeken gyűjtött adatok feldolgozását folytattuk, amellyel párhuzamosan végeztük ugyanazon vidék fotó- és térképanyagának digitalizálását. Karácsony István az az erdővidéki inventarizáció eredményeit bemutató CD anyagát bővítette.
Levéltári források feltárása
A koraújkori Erdély művelődéstörténeti forrásainak feltárása programunk keretében a XVI. század végi Kolozsvár művelődés- és társadalomtörténetéhez kapcsolódó kutatásokat (ötvösregesztrum elkészítése, törvénykezési jegyzőkönyvek) támogattunk.

2. Könyvtárfejlesztés
Az 1500 kötetet meghaladó könyvtárunkat ez évben pályázatok, vásárlás és adományok révén gyarapítottuk. Támogatóink közül kiemelkedik az Apáczai Közalapítvány, amelynek köszönhetően több mint 190 tételnyi frissen megjelent kiadványt, antikváriumi szakkönyvet és folyóiratot szerezhettünk be. Antikváriumi vásárlásaink során 50 német nyelvű monográfiát, kiállítási katalógust vásároltunk meg. Emellett a magyarországi intézményekkel kialakított kiadványcsere révén bővült számottevően könyvtárunk. Partnereink közül ezévben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Szépművészeti Múzeum utóbbi években megjelent kiadványait adományozta.
A Progress Alapítvány által meghirdetett pályázatnak köszönhetően résztvettünk az Erdélyi Közös Katalógus létrehozását célzó projekt kolozsvári könyvtárak részére kiírt előmunkálataiban. E projekt eredményeképpen könyvtári állományunkban a közeljövőben egy közös digitális katalóguson keresztül is keresni lehet. Ennek beindításáig könyvtárunk jegyzéke az alapítvány honlapján (www.ega.ro) érhető el.

3. Az egyetemi oktatás segítése
Infrastruktúra
Az előző évekhez hasonlóan szervezetünk számítógépes infrastruktúráját felhasználva ebben az egyetemi évben is művészettörténeti szemináriumok és előadások színhelye volt Alapítványunk Nyomda utcai székháza.
Nyári gyakorlat támogatása
Az Illyés Közalapítványtól elnyert támogatás felhasználásával Alapítványunk közreműködésével július 16-24 között a kolozsvári BBTE művészettörténet szakos hallgatói részére szászföldi tanulmányutat (Szeben és Medgyes környéke) szerveztünk.
Vendégtanári program
A Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet nevében az Illyés Közalapítványhoz leadott pályázatunk 4 magyarországi vendégtanár meghívását tette lehetővé: Sisa József (MTA, Művészettörténeti Kutatóintézet) a historizmus korának magyarországi építészetéről, Kerny Terézia (MTA, Művészettörténeti Kutatóintézet) a magyar szentek ikonográfiájáról, Mikó Árpád (Magyar Nemzeti Galéria) a magyarországi reneszánszról, míg V. Ecsedy Judit (Országos Széchényi Könyvtár) XVI-XVII. századi nyomdákról és nyomtatványokról tartott előadásokat.
Könyvtárhasználat
Kölcsönző és helybenolvasási rendszerben működő könyvtárunkat az elmúlt évben is főként a Babes-Bolyai Tudományegyetemen tanuló művészettörténet, régészet és történelem szakos hallgatók látogatták, de mellettük több, művészettörténeti témákkal foglalkozó kutató is felkereste.
Entz Géza Szakkollégium
A 2004-ben indult szakkollégiumunk célja a jó tanulmányi eredményekkel rendelkező művészettörténet szakos hallgatók számára tutorok bevonásával, infrastruktúra és ösztöndíj biztosításával lehetőséget teremteni önálló kutatások végzésére. Ebben az évben 6 egyetemi hallgató kutatását támogattuk, melynek eredményeiről a kollégiumi év végén leadott tanulmányok vagy kutatási beszámolók tanúskodnak.

4. A régi Erdély művészete konferencia
A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Művészettörténet Tanszékével közösen, a kolozsvári magyar nyelvű művészettörténész-képzés újraindításának 10. évfordulójára október 20-22. között szerveztünk konferenciát A régi Erdély művészete címen, 37 magyarországi és erdélyi előadóval.

5. Örökségvédelmi továbbképző lelkészek és plébánosok részére
Az erdélyi lelkészek és plébánosok számára szervezett örökségvédelmi előadássorozatra 2004-2005 folyamán három részben került sor: 2004. novemberében zömmel a műemlékvédelem, műemlék-felújítás kérdéseihez kapcsolódó előadások hangzottak el, 2005. márciusában az egyházi ingóságok, műtárgyak, levéltárak védelméről, karbantartásáról, az Erdély területén folyamatban levő inventarizációs munkálatokról esett szó. Ennek a két 5-5 napos rendezvénynek a kolozsvári Bethlen Kata Diakóniai Központ adott otthont. 2005. áprilisában az Erdélyi Római Katolikus Püspökség székhelyén, Gyulafehérváron hangzottak el előadások mindkét témakörben, katolikus plébánosok illetve teológusok részvételével.

6. Könyvkiadás
Az Erdélyi Művelődéstörténeti Források sorozat III. köteteként Kémenes Mónika Csík-, Gyergyó- és kászonszéki kályhacsempék (XIV-XVIII. század) c. kötetünk jelent meg. A Nemzeti Kulturális Alapprogram Műemléki és Régészeti Szakkollégiumának pályázatán ugyanezen sorozat újabb, Emődi Tamás: A középkori és koraújkori Kraszna és Közép-Szolnok vármegyék műemléki topográfiája c. kötetére kaptunk támogatást, a megjelenés 2006. közepére várható. Ugyanott a Levéltári Szakkollégium támogatása teszi lehetővé sorozatunk következő, Teleki Mihály 1674 és 1681 közötti postálkodási naplóit közzétevő kötetének az előkészítését és kiadását.

7. A székhely átalakítása (tetőtér beépítése, pince felújítása)
Könyvtárunk állományának növekedése, a Giurgiu Adrian-hagyaték szakszerű tárolásának igénye, az új projektek indítása (kutatói programok, szakkollégium, stb.) a szűkösnek bizonyuló kétszobás Nyomda utcai székhely bővítését tette szükségessé, mely a tetőtér beépítését és a pincehelyiségek felújítását jelentené. A tetőtér manzárdosításával nyert felületek a könyvtári és kutatói munka helyszínének szétválasztását tennék lehetővé, míg a pince használhatóvá alakításával a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet keretében működő közös programok, mint a szakkollégium, kapnának oly tereket, ahol szemináriumtermet és a diákok számára kialakítandó számítógépes termet lehetne elhelyezni. Folyó évben elkezdtük az ehhez kapcsolódó tervezési és szakvéleményezési munkákat, és a szomszédos lakrészt birtokló Max Weber Alapítvánnyal adtunk le közös pályázatot a kivitelezési munkálatokra.

8. Az Alapítvány honlapjának létrehozása
Az igényként már régóta felmerült honlapszerkesztésre ösztönzőleg hatott a Progress Alapítvány által civil szervezetek internetes tartalmainak kialakítását támogató pályázat. A honlap szerkezeténél az Alapítvány fontosabb tevékenységi területeinek és eddigi eredményeinek bemutatását tartottuk fontosnak, de emellett BBTE-n folyó művészettörténeti oktatás és veszélyeztetett erdélyi műemlékek megjelenítése is megtalálható a www.ega.ro -n elérhető honlapon.

Kolozsvár, 2006. január 10.






Az Alapítványról › Tevékenységi beszámolók